Implantologia

Problemy z uzębieniem towarzyszą nam nieprzerwanie od początku ludzkości. Co więcej, nasi przodkowie od kilku tysięcy lat próbowali również czymś te ubytki w zębach leczyć. Wielu z nich wymyślało naprawdę zachwycające wynalazki, co potwierdzają znaleziska na terenach Bliskiego Wschodu, Azji oraz Europy Zachodniej.

Czym najczęściej zastępowano zęby? Otóż alternatyw było wiele. Od kości zwierzęcych, np. słoniowych, przez ceramikę, metale szlachetne, po perły. Co ciekawe, w XVIII wieku w Europie istniało zjawisko replantacji. Polegało na wszczepieniu zęba pobranego wcześniej od innej osoby. Można z powodzeniem rzec, że pomysłowość ludzi w tamtym czasie była naprawdę zaskakująca. Cała ta historia i odkrycia naszych przodków przyczyniły się z pewnością do dzisiejszego pojęcia implantologii.

Jednak, aby nastąpił przełom, który na zawsze odmieni tę dziedzinę stomatologii, musiał nastać wiek XX. Właśnie wtedy Branemark, szwedzki ortopeda, który badał zjawisko gojenia się kości, przez przypadek spostrzegł, że tytanowe części mikroskopu podczas trwałego kontaktu z żywą kością zaczynały tworzyć zrost. Dokładnie to zjawisko, czyli osseointegracja stało się początkiem ogromnych zmian w implantologii.

Dzisiejszy implant to tytanowa śrubka umieszczana w kości szczęki lub żuchwy. Pełni rolę łącznika lub kotwicy pomiędzy sztucznymi zębami a podłożem kostnym. Dlaczego właśnie ten materiał? To bardzo ciekawe, ponieważ organizm ludzki nie traktuje tytanowych wszczepów, jako ciała obcego, dlatego nie wytwarza żadnej reakcji obronnej. Kość po prostu narasta na implant i łączy się z nim, stając się częścią organizmu.

Czy zabieg implantacji jest dla każdego?

Wykonanie implantacji musi być poprzedzone szczegółowymi badaniami zębów, dziąseł, a także tkanki kostnej, zwłaszcza w tych miejscach, gdzie planowany jest zabieg. Przeciwwskazaniem do jego wykonania są ciężkie choroby ogólnoustrojowe i psychiczne, a także przyjmowanie sterydów i niektórych innych leków.

Jeśli chodzi o wskazania, to jest to zarówno brak jednego lub kilku zębów, jak i bezzębie. W dwóch ostatnich przypadkach wszczepia się kilka implantów, np. przy bezzębnej żuchwie wymagana ilość wszczepów wynosi od czterech do sześciu, a przy bezzębnej szczęce – od sześciu do ośmiu sztuk. To w zupełności wystarczy, by wykonać trwały most ceramiczny.

Jak wygląda zabieg wprowadzenia implantu?

Każdy zabieg implantacji jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb każdego pacjenta. Stomatolog bierze pod uwagę jego oczekiwania, wykonane pomiary kostne, a także wszelkie potrzebne wyniki badań. Sam proces polega na zrobieniu małych otworów w konkretnych miejscach kości. Następnie zostają tam wkręcone implanty, które zostają pokryte dziąsłem na czas gojenia. Zastosowane znieczulenie miejscowe sprawia, że zabieg jest bezbolesny. Czas jego trwania wynosi od pół godziny do dwóch godzin.

Wgajanie implantów trwa od trzech do sześciu miesięcy. W tym czasie pacjent może z powodzeniem używać zwykłych protez. Przy kolejnej wizycie stomatolog mocuje na wierzchu wszczepu śrubę gojącą, która przedłuża implant do brzegu dziąsła. Wtedy zaczyna wygajać się śluzówka, a brzeg dziąsłowy ulega wyprofilowaniu do naturalnego kształtu. Następna wizyta wiąże się już z pobraniem wycisków, dzięki którym może powstać korona, most lub proteza zatrzaskowa, która zostaje przymocowana do implantów, które wtedy są już zrośnięte z kością.

Czym różnią się zęby osadzone na implantach od naturalnych?

Trzeba przyznać, że zęby na implantach niemal do złudzenia przypominają te naturalne. Wynika to ze dokładnego przygotowania do zabiegu, poprzedzonego badaniami, a także doskonałej pracy protetyka i chirurga stomatologicznego. Powierzchnia korony w pełni zakrywa metalowe części, a zęby pięknie łączą się z dziąsłami. Odcień zębów osadzonych na implantach jest dopasowywany do potrzeb pacjenta, a także do innych zębów.

Czy zabieg implantacji zawsze jest skuteczny?

Chociaż niemal 100% zabiegów kończy się sukcesem, istnieje bardzo niewielki odsetek pacjentów, u których implant nie jest w stanie zintegrować się z kością. Nie ma konkretnej przyczyny tego zjawiska, chodzi głównie o wrażliwe miejsce, w którym wykonuje się zabieg. Jednak nie oznacza to przegranej walki, ponieważ po jakimś czasie można podjąć kolejną próbę, która najczęściej kończy się sukcesem.

Czy istnieje jednak sytuacja, w której lekarz może stwierdzić, ze nie da się wykonać zabiegu implantacji? Otóż nawet w przypadku, gdy z powodu braku zęba zanikają kości, na które zakładany jest wszczep, lekarz może znaleźć rozwiązanie. Jest to metoda chirurgiczna tzw. sterowanej regeneracji kości, umożliwiająca miejscową odbudowę ubytków, dzięki zastosowaniu naturalnych przeszczepów kostnych z innych miejsc ciała lub ze specjalnych substancji, które pobudzają wzrost kości w konkretnym miejscu. Ta metoda umożliwia także podwyższanie dna zatoki szczękowej, co pozwala uzyskać miejsce na nowe zęby.

Definicje i ciekawostki

Czy wiesz, że w Europie 5% ludzi w wieku od 35 do 64 lat i aż 45% ludzi po 65 roku życia cierpi na bezzębie? Tej drugiej grupie brakuje średnio 10 na 28 zębów. Chociaż implantologia to bardzo popularna dziedzina, to leczenie nią nie jest jeszcze tak rozpropagowane w Polsce. Tu rocznie wszczepia się około cztery tysiące implantów, przy czym w Niemczech ta liczba sięga dwustu tysięcy. Jest to jednak metoda bardzo skuteczna i bezpieczna, znacznie przewyższająca poprzednie.

Implantologia

Skorzystaj z naszych usług