Implantologia. Implanty Białystok. Implanty zębów Białystok

Poszukują Państwo informacji na temat zagadnień takich jak implanty zębów Białystok oraz implanty Białystok? A może interesuje Państwa to, jak wygląda i ile kosztuje odbudowa kości pod implant? Zapraszamy do lektury poniższych informacji.

Czym są implanty zębów? Implant to tytanowa śrubka umieszczana w kości szczęki lub żuchwy. Pełni rolę łącznika lub kotwicy pomiędzy sztucznymi zębami a podłożem kostnym. Dlaczego implanty zębów wykonuje się właśnie z tytanu? Ponieważ organizm ludzki nie traktuje tytanowych wszczepów jako ciała obcego, dlatego nie wytwarza żadnej reakcji obronnej. Kość po prostu narasta na implant i łączy się z nim, stając się częścią organizmu.

Krótka historia implantologii

Problemy z uzębieniem towarzyszą nam od początku ludzkości. Co więcej, nasi przodkowie próbowali również czymś te ubytki w zębach leczyć. Wielu z nich wymyślało naprawdę zachwycające wynalazki, co potwierdzają znaleziska na terenach Bliskiego Wschodu, Azji oraz Europy Zachodniej.

Czym najczęściej zastępowano zęby? Otóż alternatyw było wiele. Od kości zwierzęcych, np. słoniowych, przez ceramikę, metale szlachetne, po perły. Co ciekawe, w XVIII wieku w Europie istniało zjawisko replantacji. Polegało na wszczepieniu zęba pobranego wcześniej od innej osoby. Można z powodzeniem rzec, że pomysłowość ludzi w tamtym czasie była naprawdę zaskakująca. Cała ta historia i odkrycia naszych przodków przyczyniły się z pewnością do dzisiejszego pojęcia implantologii.

Jednak, aby nastąpił przełom, musiał nastać wiek XX. Właśnie wtedy Branemark, szwedzki ortopeda, który badał zjawisko gojenia się kości. Przez przypadek spostrzegł, że tytanowe części mikroskopu podczas trwałego kontaktu z żywą kością zaczynały tworzyć zrost. Dokładnie to zjawisko, czyli osseointegracja stało się początkiem ogromnych zmian w implantologii.

Czy implanty zębów są dla każdego?

Jeśli trafili Państwo na tę stronę, prawdopodobnie szukali Państwo zagadnień takich jak implanty zębów Białystok oraz implanty Białystok. Czy jednak implanty zębów są dla każdego? Czy ma jakieś przeciwwskazania?

Wykonanie implantacji musi być poprzedzone szczegółowymi badaniami zębów, dziąseł, a także tkanki kostnej. Zwłaszcza w tych miejscach, gdzie planowany jest zabieg. Przeciwwskazaniem do jego wykonania są ciężkie choroby ogólnoustrojowe i psychiczne, a także przyjmowanie sterydów i niektórych innych leków.

Jeśli chodzi o wskazania, to jest to zarówno brak jednego lub kilku zębów, jak i bezzębie. W dwóch ostatnich przypadkach wszczepia się kilka implantów. Na przykład przy bezzębnej żuchwie wymagana ilość wszczepów wynosi od czterech do sześciu, a przy bezzębnej szczęce – od sześciu do ośmiu sztuk. To w zupełności wystarczy, by wykonać trwały most ceramiczny i sprawić, że odbudowa kości pod implant będzie możliwa.

Jak wygląda zabieg wprowadzenia implantu?

Osoby szukające haseł implanty zębów Białystok oraz implanty Białystok zastanawiają się jak wygląda procedura. Każdy zabieg implantacji jest indywidualnie dopasowywany do potrzeb każdego pacjenta. Stomatolog bierze pod uwagę jego oczekiwania, wykonane pomiary kostne, a także wszelkie potrzebne wyniki badań. Sam proces polega na zrobieniu małych otworów w konkretnych miejscach kości. Następnie zostają tam wkręcone implanty, które zostają pokryte dziąsłem na czas gojenia. Zastosowane znieczulenie miejscowe sprawia, że zabieg jest bezbolesny. Czas jego trwania wynosi od pół godziny do dwóch godzin.

Wgajanie implantów trwa od 3 do 6 miesięcy. W tym czasie pacjent może z powodzeniem używać zwykłych protez. Przy kolejnej wizycie stomatolog mocuje na wierzchu wszczepu śrubę gojącą, która przedłuża implant do brzegu dziąsła. Wtedy zaczyna wygajać się śluzówka, a brzeg dziąsłowy ulega wyprofilowaniu do naturalnego kształtu. Następna wizyta wiąże się już z pobraniem wycisków. Dzięki nim może powstać korona, most lub proteza zatrzaskowa, która zostaje przymocowana do implantów, które wtedy są już zrośnięte z kością.

Czym różnią się zęby osadzone na implantach od naturalnych?

Trzeba przyznać, że zęby na implantach niemal do złudzenia przypominają te naturalne. Wynika to z dokładnego przygotowania do zabiegu, poprzedzonego badaniami, a także doskonałej pracy protetyka i chirurga stomatologicznego. Powierzchnia korony w pełni zakrywa metalowe części, a zęby pięknie łączą się z dziąsłami. Odcień zębów osadzonych na implantach jest dopasowywany do potrzeb pacjenta, a także do innych zębów.

Czy zabieg implantacji zawsze jest skuteczny? Na czym polega odbudowa kości pod implant?

Chociaż niemal 100% zabiegów kończy się sukcesem, istnieje niewielki odsetek pacjentów, u których implant nie jest w stanie zintegrować się z kością. To jedna z głównych obaw osób wchodzących na naszą stronę po wpisaniu w Google haseł implanty zębów Białystok oraz implanty Białystok. Nie ma konkretnej przyczyny tego zjawiska, chodzi głównie o wrażliwe miejsce, w którym wykonuje się zabieg. Jednak nie oznacza to przegranej walki. Po jakimś czasie można podjąć kolejną próbę, która najczęściej kończy się sukcesem.

Czy istnieje sytuacja, w której lekarz może stwierdzić, że nie da się wykonać zabiegu implantacji? Otóż nawet gdy z powodu braku zęba zanikają kości, na które zakładany jest wszczep, lekarz może znaleźć rozwiązanie. Jest to metoda tzw. sterowanej regeneracji kości (odbudowa kości pod implant). Umożliwia miejscową odbudowę ubytków, dzięki zastosowaniu naturalnych przeszczepów kostnych z innych miejsc ciała lub ze specjalnych substancji, które pobudzają wzrost kości w konkretnym miejscu. Odbudowa kości pod implant umożliwia także podwyższanie dna zatoki szczękowe. To pozwala uzyskać miejsce na nowe zęby.

Definicje i ciekawostki

Czy wiesz, że w Europie 5% ludzi w wieku od 35 do 64 lat i aż 45% ludzi po 65. roku życia cierpi na bezzębie? Tej drugiej grupie brakuje średnio 10 na 28 zębów. Chociaż implantologia to bardzo popularna dziedzina, to nie jest jeszcze tak rozpropagowana w Polsce. Rocznie wszczepia się ok. 4 tys. implantów, a np. w Niemczech ta liczba sięga 200 tys. Jest to jednak metoda bardzo skuteczna i bezpieczna, znacznie przewyższająca poprzednie.

Szukają Państwo informacji na temat zagadnień: implanty zębów Białystok oraz implanty Białystok, a także odbudowa kości pod implant? Zapraszamy na konsultację do naszego gabinetu.

Implanty zębów

Skorzystaj z naszych usług