Leczenie dzieci, stomatolog dziecięcy Białystok

Leczenie dzieci to inaczej pedodoncja (potocznie: stomatologia dziecięca). Jest to specjalizacja stomatologiczna, która zajmuje się leczeniem zębów pacjentów w wieku rozwojowym. Stomatolog dziecięcy leczy zarówno dzieci w wieku przedszkolnym i szkolnym, jak i niemowlęta.

Pedodoncja podejmuje takie zagadnienia, jak:

  • • leczenie chorób błony śluzowej,
  • • leczenie zębów mlecznych,
  • • leczenie zębów stałych niedojrzałych,
  • • profilaktyka próchnicy,
  • • zaburzenia ząbkowania,
  • • ząbkowanie.

Istnieje szereg chorób i nieprawidłowości, które dotykają zęby mleczne i niedojrzałe zęby stałe u dzieci i młodzieży. Główne problemy, z którymi zgłaszają się do nas rodzice małych pacjentów, to próchnica i zaburzenie ząbkowania. Codzienna praca lekarza stomatologa dziecięcego skupiona jest także wokół profilaktyki. Popularne zabiegi to na przykład lakowanie zębów, fluoryzacja zębów u dzieci czy lakierowanie zębów. Jeśli stomatolog dziecięcy Białystok jest tym, kogo Państwo poszukują, zapraszamy do zapoznania się z informacją na temat pracy pedodonty w naszym gabinecie.

Stomatolog dziecięcy

Jednym z najważniejszych zadań, jakie ma przed sobą każdy dentysta leczący dzieci, jest odpowiednie podejście do młodego pacjenta. Wielu małych pacjentów boi się wizyt w gabinecie dentystycznym i jedyne, o czym mogą myśleć, to strach przed bólem i dźwiękiem wiertła. Tak nie musi być, dlatego im wcześniej maluch będzie miał pierwszy kontakt z lekarzem, tym lepiej dla niego i jego rodziców. Oswojenie dziecka z nowym miejscem będzie miało kluczowy wpływ na jego późniejsze postrzeganie gabinetu i stomatologa.

Dobry dentysta dziecięcy powinien być też trochę psychologiem oraz posiadać podstawy wiedzy z zakresu pediatrii. Bardzo ważne jest usposobienie lekarza stomatologa dziecięcego. Mali pacjenci wymagają bowiem cierpliwości, empatii, a także pogodnego usposobienia, które znacznie podnosi komfort psychiczny podczas zabiegów.

Kiedy zgłosić się z niemowlakiem do dentysty? Kiedy pierwsza wizyta u stomatologa dziecięcego? Wielu rodziców naszych przyszłych pacjentów zadaje sobie te pytania jednocześnie wpisując w wyszukiwarkę hasło stomatolog dziecięcy Białystok. Pierwsza wizyta, czyli wizyta adaptacyjna, powinna odbyć się nie później niż w pierwszym roku życia dziecka. Ponieważ zęby mleczne są niezwykle podatne na choroby próchnicowe, nie należy zwlekać z odwiedzeniem stomatologa i czekać do momentu, kiedy coś zacznie dziecku dolegać. Ponadto wczesna wizyta u dentysty szybko uświadomi malucha, że nie ma czego się bać. Ta wizyta ma także służyć rodzicom, którzy zostaną poinstruowani przez lekarza, jak dbać o zęby dziecka.

Kolejne wizyty u stomatologa warto odbywać w odstępach od 3 do 6 miesięcy. Wielu chorób uda się uniknąć dzięki regularnym przeglądom i właściwej profilaktyce. Częstsze wizyty wskazane są u dzieci zagrożonych próchnicą.

Na czym polega zabieg lakowania?

Lakowanie to zabieg profilaktyczny, który stomatolog dziecięcy wykonuje w celu zminimalizowania szans na rozwój bakterii oraz próchnicy, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczek do zębów. Polega na uszczelnieniu zagłębień, szczelin oraz bruzd w zębach. Lakuje się zarówno mleczne, jak i stałe zęby boczne, jak również otwory ślepe w górnych dwójkach.

Kiedy zaprowadzić dziecko na lakowanie zębów mlecznych? Najlepszym momentem na wykonanie zabiegu jest moment, kiedy dziecku wyrżnęły się wszystkie zęby. Przed zabiegiem musimy się jednak upewnić, że nie są one jeszcze zajęte przez próchnicę. Najlepszym czasem na lakowanie zębów mlecznych jest więc okres, kiedy maluch ma około 2-3 lat. Natomiast lakowanie zębów stałych wykonuje się, gdy dziecko ma 5-8 lat, czyli w momencie, kiedy wyrżnie się szóstka (pierwszy ząb trzonowy). Kiedy zaczynają pojawiać się kolejne zęby, kontynuuje się zabiegi.

Lakowanie zębów, fluoryzacja i lakierowanie

Trzeba podkreślić, że zabieg lakowania jest całkowicie bezbolesny dla dziecka. Jednocześnie jest bardzo skuteczną metodą zapobiegania próchnicy, ponieważ zapobiega zaleganiu resztek pokarmów w bruzdach zębowych. Ponadto lekarz dentysta może przeprowadzić także lakierowanie zębów oraz fluoryzację. Lakierowanie polega na naniesieniu na zęby specjalnego lakieru zawierającego fluor. Z kolei sama fluoryzacja to pokrycie zębów fluorem w większym stężeniu, który doskonale niszczy bakterie. Wszystkie zabiegi są całkowicie bezpieczne i bezbolesne dla dziecka.

Stomatolog dziecięcy Białystok, zapraszamy na konsultację małych pacjentów wraz z rodzicami.

Pedodonta

Skorzystaj z naszych usług