Leczenie dzieci

Leczenie dzieci, czy inaczej mówiąc pedodoncja jest specjalizacją stomatologiczną, która zajmuje się leczeniem zębów pacjentów w wieku rozwojowym.

Pedodoncja podejmuje takie zagadnienia, jak:

  • – leczenie chorób błony śluzowej,
  • – leczenie zębów mlecznych,
  • – leczenie zębów stałych niedojrzałych,
  • – profilaktyka próchnicy,
  • – zaburzenia ząbkowania,
  • – ząbkowanie.

Jednym z najważniejszych zadań stomatologa dziecięcego jest odpowiednie podejście do młodego pacjenta. Wiele z nas boi się wizyt w gabinecie dentystycznym, dlatego im wcześniej maluch będzie miał pierwszy kontakt z lekarzem, tym lepiej. Oswojenie dziecka z nowym miejscem będzie miało kluczowy wpływ na jego późniejsze postrzeganie gabinetu i stomatologa.

Pierwsza wizyta, czyli wizyta adaptacyjna powinna odbyć się nie później niż w pierwszym roku życia dziecka. Ponieważ zęby mleczne są niezwykle podatne na choroby próchnicowe, nie należy zwlekać z odwiedzeniem stomatologa, by maluch uświadomił sobie, że nie ma czego się bać. Ta wizyta ma także służyć rodzicom, którzy zostaną poinstruowani przez lekarza, jak dbać o zęby dziecka.

Na czym polega zabieg lakowania?

Lakowanie to zabieg, który wykonuje się profilaktycznie w celu zminimalizowania szans na rozwój bakterii oraz próchnicy, zwłaszcza w miejscach trudno dostępnych dla szczoteczek do zębów. Polega na uszczelnieniu zagłębień, szczelin oraz bruzd w zębach. Lakuje się zarówno mleczne i stałe zęby boczne, jak również otwory ślepe w górnych dwójkach.

Najlepszy moment na wykonanie zabiegu jest zaraz po wyrżnięciu się zębów, kiedy mamy pewność, że nie są one jeszcze zajęte przez próchnicę, czyli w czasie, kiedy maluch ma około 2-3 lat. Natomiast lakowanie zębów stałych wykonuje się, gdy dziecko ma 5-8 lat, czyli w momencie, kiedy wyrżnie się szóstka (pierwszy ząb trzonowy). Kiedy zaczynają pojawiać się kolejne zęby, kontynuuje się zabieg. Jest on całkowicie bezbolesny.

Leczenie dzieci

Skorzystaj z naszych usług