Profilaktyka i higiena jamy ustnej

Na dobrą kondycję Państwa zębów wpływa nie tylko potrzebne leczenie, ale także prawidłowa profilaktyka jamy ustnej oraz codzienna higiena jamy ustnej. Z tego powodu dokładamy wszelkich starań, aby podczas wizyty w naszym gabinecie otrzymali Państwo solidną dawkę wiedzy na temat zasad prawidłowego dbania o higienę jamy ustnej.

Ponadto oferujemy Państwu specjalne zabiegi profilaktyczne, takie jak oczyszczanie zębów czy fluoryzację kontaktową. Zabieg oczyszczania poprawia wygląd uzębienia, a towarzyszący mu proces polerowania zębów przy użyciu specjalnej pasty wygładza powierzchnię szkliwa. Kilka dni po zabiegu oczyszczania żeby mogą być wrażliwe na czynniki termiczne (ciepło/zimno) oraz chemiczne (słodkie/kwaśne potrawy). Ale to nie jedyna profilaktyka jamy ustnej jaką zalecamy.

Fluoryzacja zębów Białystok

Szukasz w wyszukiwarce hasła fluoryzacja zębów Białystok lub fluoryzacja u dzieci Białystok? Czym jest fluoryzacja zębów? To zabieg polegający na oczyszczeniu i pokryciu szkliwa fluorem. Jony fluoru mają działanie przeciwpróchnicze i zwiększają mineralizację tkanki zęba. Fluor hamuje metabolizm i wzrost bakterii występujących w jamie ustnej.

Aby zmniejszyć nadwrażliwość zębów i wzmocnić ich szkliwo szkliwa proponujemy Państwu fluoryzację kontaktową. Zabieg polega na pokryciu zębów specjalnym żelem z dużą zawartością aminofluorku, który aplikujemy na silikonowej nakładce. Wykonywana w naszym gabinecie kontaktowa fluoryzacja zębów chroni ich powierzchnię przed próchnicą i pomaga w remineralizacji mikroubytków szkliwa.

Bardzo ważne jest zastosowanie się zaleceń pozabiegowych. W ciągu dwóch godzin po zabiegu należy powstrzymać się od jedzenia, picia, palenia oraz żucia gumy. W kolejnych tygodniach zalecamy unikać spożywania barwiących płynów i żywności, takich jak czerwone wino, sok z czarnej porzeczki czy kawa. Ponadto dla najlepszego efektu trzeba wstrzymać się z myciem zębów do 12 godzin po zabiegu.

W naszym gabinecie oferuje zabiegi takie jak fluoryzacja zębów dla dorosłych oraz fluoryzacja u dzieci. Zastosowane materiały dostosowane są do wieku i stanu zębów naszych pacjentów. Jest to zabieg bezbolesny i bardzo skuteczny.

Higiena jamy ustnej

Higiena jamy ustnej i różne metody jej praktykowania znane są już od starożytności. Na przykład wiemy, że już 5 tys. lat p.n.e. Hindusi używali do czyszczenia zębów specjalnych skrobaczek wykonanych z rozwidlonych gałązek. Higiena jamy ustnej nie była obca także Rzymianom i Grekom oraz Arabom, którzy wykorzystywali w tym celu tzw. siwaki, czyli patyczki do żucia usuwające pozostałości jedzenia z zębów. Później wykorzystywano w tym celu na przykład ptasie pióra i rybie ości, które pełniły funkcję wykałaczek. Dodatkowo znane są źródła mówiące, że Europejczycy czasów nowożytnych pocierali zęby kredą lub sodą oczyszczoną, aby je oczyścić i wybielić. Ponadto do czyszczenia zębów wykorzystywano także pomoce takie jak lniane ściereczki.

Obecnie istnieje cały zastęp akcesoriów i środków do higieny jamy ustnej. Współcześnie stosujemy szczoteczki do zębów ręczne, szczoteczki elektryczne i soniczne, pasty do zębów, nitki dentystyczne, a także żele oraz popularny ostatnio węgiel do zębów. Główną rolę odgrywa jednak metodyczne podejście do czyszczenia zębów oraz prawidłowe ich szczotkowanie. Prawidłowo zęby powinniśmy myć rano i wieczorem, a także po każdym posiłku, a dla profilaktyki jamy ustnej największe znaczenie ma mycie wieczorne. Szczotkowanie powinno odbywać się ruchem posuwisto-obrotowym, wliczając w to szczotkowanie dziąseł.

Jeśli chodzi o wybór szczoteczki do zębów to pozostaje to kwestią indywidualną. W przypadku szczoteczek manualnych najbardziej optymalna będzie taka z włosiem o średniej grubości. Z kolei dobór pasty powinien być dostosowany do konkretnych potrzeb i ewentualnych dolegliwości. Istnieją pasty dla zębów nadwrażliwych, takie usuwające osad z nikotyny czy kawy oraz pasty wybielające szkliwo.

Profilaktyka jamy ustnej

Profilaktyka jamy ustnej to także regularne ich nitkowanie za pomocą nici dentystycznej. Nitka służy dotarciu z czyszczeniem do wąskich przestrzeni międzyzębowych, do której nie dociera szczoteczka. Nitkowanie dobrze jest wykonywać przynajmniej raz dziennie wieczorem. Nitkę należy prowadzić z góry na dół, czyli od dziąsła do czubka zęba. Higienę jamy ustnej można także uzupełnić o płukanie płynem do jamy ustnej, który usunie resztki nieczystości oraz pasty, a także zniweluje nieprzyjemny zapach z ust.

Profilaktyka i higiena jamy ustnej

Skorzystaj z naszych usług