Protetyka stomatologiczna

Protetyka zajmuje się odbudową utraconych zębów i tkanek miękkich, co ma na celu przywrócenie funkcji gryzienia i żucia pokarmów, a także poprawę wyglądu uzębienia. W zakres protetyki wchodzi także leczenie zaburzeń czynności stawów skroniowo-żuchwowych. Trzeba mieć świadomość, że braki w uzębieniu to nie tylko problem estetyczny. Pozostawienie uszkodzeń bez uzupełnienia może grozić poważnymi konsekwencjami, takimi jak:

  • • Przesunięcie zębów,
  • • Pogłębienie zwarcia i zagryzania,
  • • Zaburzenia o obrębie stawów skroniowo-żuchwowych,
  • • Dolegliwości ze strony układu pokarmowego,
  • • Poważne, promieniujące dolegliwości bólowe głowy.

Tu warto podkreślić, że najważniejsza jest profilaktyka, a więc leczenie zapobiegające utracie zębów, leczenie ortodontyczne korygujące wady zgryzu, zapobieganie i leczenie chorób przyzębia oraz wczesne uzupełnianie braków w uzębieniu. Na szczęście współcześnie, w epoce szybkiego rozwoju materiałów i technik dentystycznych, protetyka ma wiele narzędzi do tego, aby estetycznie odtworzyć utracone zęby, zapewniając równocześnie prawidłową czynność narządu żucia.

Rodzaje uzupełnień dentystycznych

Typ zastosowanego uzupełnienia zależy w dużej mierze od stanu uzębienia własnego danego pacjenta. Ze względu na możliwość wyjmowania, uzupełnienia protetyczne dzielimy na uzupełnienia stałe oraz ruchome. Stałe protezy to takie, które są trwale zacementowane na zębach i nie ma możliwości swobodnego ich wyjmowania. Z kolei protezy ruchome można wyjmować z jamy ustnej. Inny podział protez przebiega ze względu na materiał ich wykonania. Mamy więc:

• Protezy akrylowe osiadające

Protezy akrylowe osiadające to najprostsze ruchome uzupełnienia protetyczne, w całości wykonane z akrylu, w którym zamocowane są zęby z tworzywa sztucznego. Protezy osiadające są tańsze od protez szkieletowych z metalu, a ich wykonanie jest łatwiejsze i nie wymaga kosztownego oprzyrządowania. Niestety tu kończą się ich zalety. Są to protezy prowizoryczne, o destrukcyjnym wpływie na podłoże, które wykonuje się dla usuniętych zębów na czas gojenia, przed wykonaniem protezy długoczasowej. Ze względu na duże ryzyko powikłań, stosowanie protez opadających należy ograniczyć do minimum.

Ryzyko związane z długotrwałym stosowaniem opadających protez obejmuje powikłania periodontologiczne (zanik kości i rozchwianie zębów) oraz rozwój próchnicy w miejscach przylegania protez (szczególnie przy niewystarczającej higienie jamy ustnej).

• Protezy metalowe ruchome szkieletowe

Protezy ruchome z metalu stosuje się w sytuacji, gdy musimy uzupełnić większe braki w uzębieniu u Pacjenta, a położenie pozostałych zębów uniemożliwia wykonanie protez stałych lub wszczepienie implantów. Ten rodzaj protez stosuje się także, gdy względy finansowe nie pozwalają Pacjentowi na zakup droższego typu uzupełnienia. Jest to proteza ruchoma, której trzon (tzw. szkielet) odlewany jest ze stopu chromokobaltowego.

Szkielet protezy ruchomej ma złożoną konstrukcję, na którą składają się klamry, ciernie, trzon oraz akrylowe zęby. Klamry, czyli metalowe wypustki, utrzymują protezę na podłożu, ciernie podpierają protezę na naturalnym uzębieniu zapobiegając „osiadaniu protezy”, a trzon protezy to wytrzymała płyta przylegająca do podniebienia. Na takim szkielecie osadzone są zęby wykonane z twardego plastiku dostępne w wielu kształtach, odcieniach i wielkościach. Aby dobrze imitowały naturalne zęby osadzamy je za pomocą różowego tworzywa akrylowego imitującego dziąsło.

• Protezy acetalowe szkieletowe

W protetyce dentystycznej istnieje także możliwość wykonania protezy szkieletowej z półelastycznego tworzywa sztucznego o nazwie acetal. Brak metalu w konstrukcji poprawia ogólną estetykę protezy, jednak jej wykonanie jest bardziej skomplikowane. Wpływa na to na nieco wyższa cenę tego typu uzupełnień w porównaniu do protez metalowych. Podobnie jak klasyczne protezy szkieletowe, protezy acetalowe mocowane są na klamrach i nie uciskają dziąseł, a ponadto zajmują mniej miejsca na podniebieniu i nie uciskają go.

• Protezy bezklamrowe

Protezy bez klamer metalowych na zębach sprawiają, że proteza jest jeszcze mniej widoczna. Tego typu uzupełnienie posiada precyzyjne elementy mocujące w postaci zasuw lub zatrzasków. Protezy bezklamrowe są odpowiednio droższe w stosunku do tradycyjnych klamrowych.

• Wkłady koronowo-korzeniowe

Kiedyś w sytuacji, kiedy po oczyszczeniu próchnicy pozostał jedynie sam korzeń zęba, był on usuwany. Obecnie nowoczesna stomatologia proponuje trwałą odbudowę za pomocą wkładów koronowo-korzeniowych. Stosuje się je w przypadku dużego zniszczenia tkanek zęba. Mogą być wykonane z metalu lub na bazie włókna szklanego.

• Licówki policeramiczne

Licówki to cienka płytka ceramiczna, porcelanowe lub kompozytowa nakładana na przedsionkowe powierzchnie zębów, co znacznie poprawia ich wygląd. Jest to zabieg typowo kosmetyczny przynoszący piękny i trwały efekt w postaci poprawy koloru uzębienia. Za pomocą licówek można sprawić, ze wszystkie żeby przednie będą wyglądać perfekcyjnie, nawet jeśli naturalnie są wychylone, cofnięte czy przesunięte.

• Inlaye i onlaye – wkłady koronowe

Wkłady koronowe, czyli inlaye i onlaye to alternatywa dla tradycyjnych uzupełnień. Stosuje się je do zębów z dużymi ubytkami, a szczególne zastosowanie mają w leczeniu użytków zębów bocznych (trzonowych i przedtrzonowych). Wykonuje się je m.in. z porcelany, materiałów na bazie żywic lub stopów złota.

Inlay – wypełnienie wykonane na modelu zęba uzyskanym w procesie wycisku, dzięki czemu osiągamy wyjątkową trwałość, dokładność, estetykę i idealne podobieństwo do zęba Pacjenta

Onlay – wkład umożliwiający trwałą odbudowę zęby żywego objętego rozległym uszkodzeniem. Do założenia onlaye nie trzeba leczenia kanałowego. Ten wkład pozwala uratować jeszcze zdrowe fragmenty korony zęba.

 
Protetyka stomatologiczna

Skorzystaj z naszych usług