Blog Stomatolog Białystok

Botoks – wszystko co musisz wiedzieć

botoks

Botoks jest jednym z najpopularniejszych środków stosowanych w medycynie estetycznej. Zachęcamy do lektury dalszej części artykułu, gdzie znajdziesz najważniejsze informacje dotyczące zabiegu z użyciem tego preparatu. Botoks, który przez wielu jest nazywany eliksirem młodości, może w ogromnym stopniu odmienić nasz wygląd. Zapraszamy!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Czym jest botoks?
  2. Botoks – kiedy zaczyna działać?
  3. Botoks – ile się utrzymuje?
  4. Ile kosztuje botoks?
  5. Botoks – na jakie zmarszczki?
  6. Botoks – jak często robić?
  7. Czego nie wolno robić po botoksie?
  8. Czy botoks jest bezpieczny?
  9. Jak działa botoks?

Czym jest botoks?

Na początek warto wyjaśnić, iż botoks jest potoczną nazwą preparatu uzyskiwanego z toksyny botulinowej. Ten środek posiada działanie hamujące przekazywanie impulsów między nerwami a mięśniami. Wstrzykiwany w małych dawkach w mięśnie, ma za zadanie zmniejszyć ich aktywność. Dzięki słabej reakcji mięśni, zmarszczki stają się bardziej wygładzone i płytsze. Co ciekawe, botoks może również skutecznie leczyć bruksizm oraz migrenę. Kobiety i mężczyźni, którzy chcą spłycić swoje zmarszczki, z pewnością powinni się zdecydować na zabieg z użyciem toksyny botulinowej. Jej skuteczność jest niezwykle wysoka, czemu dowodzą pozytywne opinie lekarzy.

Botoks – kiedy zaczyna działać?

W przeciwieństwie do zabiegów z kwasem hialuronowym, botoks zaczyna działać po upływie kilkudziesięciu godzin. Pierwsze efekty ostrzykiwania toksyną botulinową widać po około 3-4 dniach. Natomiast pełne efekty zabiegu z użyciem botoksu są zauważalne dopiero po jednym lub dwóch tygodniach. Jednak pomimo faktu, że na wymarzony efekt należy poczekać, zdecydowanie warto spróbować. Należy również dodać, że po około dwóch tygodniach konieczne jest zgłoszenie się na wizytę kontrolną do swojego lekarza medycyny estetycznej.

Botoks – ile się utrzymuje?

Efekt po zabiegu botoksem jest widoczny przez wiele miesięcy. Specjaliści mówią, że może utrzymać się nawet pół roku. Wiele kobiet uważa tak krótki okres za minus. Jednak warto wziąć pod uwagę, że dzięki temu, iż nasze mięśnie nie są aktywne, zmarszczki samoczynnie dodatkowo się spłycają. Tak że nawet jeżeli efekt botoksu całkowicie zaniknie po pół roku, nasza twarz i tak będzie wyglądała pięknie.

Ile kosztuje botoks?

Cena zabiegów z toksyną botulinową oczywiście jest zależna od miejsca ostrzykiwania, a także gabinetu oraz specjalisty. Obecnie cena botoksu na małe partie ciała, takie jak czoło zaczyna się od 300 złotych. Natomiast ostrzykiwanie szyi czy pach kosztuje nawet 1300 złotych. Wbrew pozorom nie jest to aż tak drogi zabieg w porównaniu do innych usług z zakresu medycyny estetycznej. Przykładowo cena mezoterapii igłowej kształtuje się na podobnym poziomie. Dodatkowo należy doliczyć kilkaset złotych na wizytę kwalifikującą do zabiegu oraz kontrolną. Jednak pomimo wysokich kosztów, warto zdecydować się na zabieg z użyciem botoksu!

Botoks – na jakie zmarszczki?

Botoks może być stosowany do usuwania zmarszczek mimicznych na czole, do wyeliminowania bruzd przynosowych, jak również tzw. kurzych łapek, czyli zmarszczek wokół oczu, a także tzw. lwiej zmarszczki, powstającej między brwiami. Istnieje także możliwość spłycenia zmarszczek na szyi, policzkach oraz wokół ust (tzw. zmarszczek palacza). W takim wypadku stosuje się rozcieńczoną toksynę botulinową w postaci mezobotoksu. Coraz częściej botoks stosowany jest również do uniesienia opadających brwi w celu skorygowania ich linii i nadania twarzy świeżego wyglądu. 

Botoks – jak często robić?

Zabieg toksyną botulinową można wykonywać w danej okolicy nie częściej niż co trzy miesiące. 

Czego nie wolno robić po botoksie?

Do czterech godzin po wypełnianiu zmarszczek botoksem nie wolno się schylać, natomiast w dniu zabiegu powinno się ograniczyć wszelką aktywność fizyczną i unikać nadwyrężania miejsc, które zostały poddane zabiegowi. Co więcej, zabieg z wykorzystaniem toksyny botulinowej warto zaplanować tak, by bezpośrednio po nim nie odbywać lotu samolotem, a także nie korzystać z sauny. Przez około tydzień należy także unikać spożywania większych ilości alkoholu oraz palenia papierosów.

Czy botoks jest bezpieczny?

Botoks jest wykorzystywany w medycynie estetycznej od wielu lat. Oprócz tego znajduje zastosowanie w neurologii, chirurgii, stomatologii, a nawet okulistyce. Jego stosowanie jest jak najbardziej bezpieczne i nie może spowodować żadnych uszkodzeń twarzy czy ciała. 

Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania do wypełniania zmarszczek toksyną botulinową. Jest to m.in. miastenia, zespół Lamberta-Eatona oraz zaburzenia przewodnictwa nerwowo-mięśniowego. Przeciwwskazaniem bywa także terapia niektórymi lekami. Nawet po ich odstawieniu należy odczekać dwa tygodnie, by móc bezpiecznie wykonać zabieg. Dotyczy to wielu antybiotyków, jak i leków rozkurczowych. Inne przeciwwskazania to: infekcje, ciąża, okres karmienia piersią, zaostrzenie choroby przewlekłej czy choroby nowotworowe. 

Jak działa botoks?

Botoks blokuje przewodnictwo bodźców z nerwów do mięśni twarzy. Objawia się to spłyceniem lub całkowitym zredukowaniem zmarszczek. Stąd też mimika po wypełnieniu zmarszczek toksyną botulinową jest miejscowo ograniczona. Co to oznacza w praktyce? Na przykład to, że przy każdym uśmiechu nie tworzą się zmarszczki wokół oczu czy w miejscu bruzd przynosowych. Nie jest jednak tak, że mimika twarzy staje się sztuczna. Jeśli zabieg został wykonany przez doświadczonego lekarza, twarz nie będzie wyglądała sztucznie, lecz promiennie, a jej rysy wciąż pozostają naturalne.