Blog Stomatolog Białystok

Podcięcie wędzidełka języka – wskazania, przebieg, koszt

Podcięcie wędzidełka języka - wskazania, przebieg, koszt

Wędzidełko jest fałdem śluzówkowym, który łączy od spodu język z jamą ustną. Niektóre osoby posiadają zbyt krótkie wędzidełko (ankyloglossię), przez co ruchomość ich języka jest ograniczona. Objawia się to głównie problemami z wymową. Aby zniwelować tę przypadłość, wykonuje się podcięcie wędzidełka języka (frenotomię). Zabieg jest skuteczny, a okres rekonwalescencji stosunkowo krótki. Osoby po przejściu zabiegu, w szczególności dzieci, muszą udać się na zajęcia logopedyczne. 

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Jak wygląda podcięcie wędzidełka języka?
  2. Kiedy należy przeprowadzić podcięcie wędzidełka?
  3. Co daje i ile kosztuje podcięcie wędzidełka języka?

Jak wygląda podcięcie wędzidełka języka?

Podcięcie wędzidełka to bardzo szybki zabieg, który trwa zaledwie kilka minut. Przeważnie stosuje się znieczulenie miejscowe, a osoba poddana mu powinna być na czczo. Lekarz posługuje się skalpelem lub laserem i wycina wskazany fragment. Laserowe podcięcie wędzidełka uznawane jest za metodę mniej inwazyjną od klasycznego skalpela. 

Wiele osób zastanawia się, czy podcięcie wędzidełka języka boli. Jedyny dyskomfort, który jest związany z zabiegiem, występuje kilka godzin po tym, jak znieczulenie przestanie działać. Wówczas należy przykładać lód do twarzy, aby zniwelować opuchliznę. Podczas pierwszych dni po wykonaniu zabiegu można spodziewać się miejscowego krwawienia, które powinno ustąpić po całkowitym zabliźnieniu się ran. 

Kiedy należy przeprowadzić podcięcie wędzidełka?

Zarówno podcięcie wędzidełka u dziecka, jak i podcięcie wędzidełka u dorosłego można przeprowadzić wyłącznie po konsultacji logopedyczno-laryngologicznej. Laryngolog dokonuje oceny stanu języka oraz długości wędzidełka, natomiast logopeda określa przewidywane skutki skrócenia fałdu. Lekarz dobiera również sposób przeprowadzenia zabiegu. 

Co daje i ile kosztuje podcięcie wędzidełka języka?

Zabieg jest stosunkowo niedrogi, cena podcięcia wędzidełka wynosi kilkaset złotych, w zależności od miasta. Warto wyciąć ograniczający fałd, gdyż ma on duży wpływ na ruchliwość języka, a tym samym bezpośrednio wpływa na pojawienie się wad wymowy. Bez korekty przeprowadzonej odpowiednio wcześnie, dziecko będzie mówić niewyraźnie, a wymówienie spółgłosek takich jak „sz”, „ż” czy „r” będzie generowało duży dyskomfort. Warto jednak pamiętać, że sam zabieg nie zlikwiduje problemów, dlatego ważna jest późniejsza rehabilitacja w gabinecie logopedy. 

Mimo że cena podcięcia wędzidełka języka nie jest najniższa, ułatwi dziecku naukę wymowy oraz czytania. Jeśli szukasz specjalisty, który wykona podcięcie wędzidełka w Białymstoku sprawnie i szybko, zajrzyj na stronę Bagiński Stomatologia. To dobry dentysta w Białymstoku, który wyleczy schorzenia w obrębie jamy ustnej.