Blog Stomatolog Białystok

Ekstruzja zęba – co to jest, leczenie, cena

Ekstruzja zęba – co to jest, leczenie, cena

Ekstruzja zęba to metoda leczenia, która wykorzystywana jest przede wszystkim w przypadku uszkodzeń zębów stałych. Dzięki zabiegowi ekstruzji można uratować ząb przed ekstrakcją. Na czym polega i ile kosztuje ekstruzja zęba? Odpowiedź na te oraz wiele innych pytań znajdziesz w poniższym artykule. Zapraszamy do lektury!

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest ekstruzja zęba i kiedy warto ją wykonać?
  2. Ekstruzja zębów, czyli wydłużenie korony klinicznej – metody leczenia
  3. Ekstruzja ortodontyczna przebiega w dwóch etapach: aktywnym i stabilizacji
  4. Wydłużenie korony klinicznej zęba – cena leczenia

Co to jest ekstruzja zęba i kiedy warto ją wykonać?

Ekstruzja zęba polega na wydłużeniu jego korony klinicznej przy pomocy leczenia ortodontycznego. Jest to jeden z najskuteczniejszych sposobów na uratowanie zębów przedniego odcinka szczęki oraz żuchwy uszkodzonych wskutek urazu, a także zmienionych próchnicowo na wysokości szyjki zęba lub resorpcji zewnętrznej tej okolicy. Doskonale sprawdzi się w przypadku, gdy uszkodzenie umiejscowione jest zbyt dowierzchołkowo, aby możliwe było wykonanie rekonstrukcji bez naruszenia szerokości biologicznej. Głównym celem ekstruzji zęba jest uratowanie go przed usunięciem. Dzięki temu zabiegowi można także uzyskać spłycenie periodontologicznych ubytków kostnych poprzez selektywne przesunięcia dokoronowe zębów.

Ekstruzja zębów, czyli wydłużenie korony klinicznej – metody leczenia

Ekstruzja zębów to bardzo skuteczny oraz w pełni bezpieczny sposób na wydłużenie korony klinicznej. Taki zabieg ratuje pacjenta przed ekstrakcją zęba, zapobiega stanom zapalnym oraz cofaniu się dziąseł. Za najpopularniejsze metody ekstruzji zębów uznaje się:

  • konstrukcje stałe, np. aparaty całościowe lub aparaty segmentowe,
  • konstrukcje ruchome, np. płytki termoformowalne, aparaty wyjmowalne czynne, minimagnesy czy też miniimplanty ortodontyczne).

Ekstruzja ortodontyczna przebiega w dwóch etapach: aktywnym i stabilizacji

Ekstruzja ortodontyczna przebiega w dwóch etapach. Pierwszy z nich to etap aktywny, zaś drugi jest to etap stabilizacji. Aktywna ekstruzja powinna trwać od czterech do ośmiu tygodni, natomiast po tym okresie następuje okres stabilizacji. Czas jego trwania powinien być równy co najmniej okresowi aktywnemu, a najlepiej trwać od czterech do sześciu miesięcy. Jest to czas niezbędny na reorganizację więzadeł ozębnej.

Wydłużenie korony klinicznej zęba – cena leczenia

Koszt ekstruzji zębów (wydłużenia korony klinicznej), w zależności od wybranej metody, wynosi od kilkuset złotych (w przypadku konstrukcji ruchomych) do nawet kilku-kilkunastu tysięcy złotych (w przypadku konstrukcji stałych). Do kosztów leczenia należy doliczyć także koszt wykonania pantomogramu. RTG pantomograficzne pozwoli bowiem ocenić lekarzowi, w jakim stanie jest uzębienie oraz dopasować odpowiednią metodę ekstruzji zęba.