Blog Stomatolog Białystok

Uśmiech dziąsłowy (gummy smile) – jak wykonać korektę wyglądu?

Uśmiech dziąsłowy (gummy smile)

Uśmiech dziąsłowy to uśmiech mocno uwidaczniający dziąsła, przez co zęby wydają się optycznie mniejsze. Szacuje się, że dotyczy on nawet 15% ludzi na całym świecie i dla wielu z nich jest dużym kompleksem. Osobom borykającym się z takim kompleksem na pomoc przychodzi współczesna medycyna estetyczna, która oferuje wiele skutecznych zabiegów na tzw. gummy smile.

Spis treści (kliknij aby szybko przejść):

  1. Co to jest uśmiech dziąsłowy (gummy smile) i jakie są przyczyny jego powstania?
  2. Jak zlikwidować uśmiech dziąsłowy i ile to kosztuje?
  3. Botoks na dziąsłowy uśmiech– skuteczne leczenie toksyną botulinową

Co to jest uśmiech dziąsłowy (gummy smile) i jakie są przyczyny jego powstania?

O uśmiechu dziąsłowym mówimy wówczas, gdy podczas uśmiechania się dziąsła są mocno wyeksponowane. Powstaje wtedy pewna dysproporcja i wydaje się, że zęby są zdecydowanie za krótkie. Gummy smile to problem wyłącznie natury estetycznej, który można wyleczyć na kilka sposobów.

Za główne przyczyny uśmiechu dziąsłowego uznaje się:

  • wady zgryzu,
  • zbyt silne mięśnie górnej wargi,
  • za wysoką szczękę górną.

Jak zlikwidować uśmiech dziąsłowy i ile to kosztuje?

Zarówno stomatologia, jak i medycyna estetyczna oferują obecnie rozmaite sposoby na pozbycie się dziąsłowego uśmiechu. Są one mniej lub bardziej inwazyjne, a dobór odpowiedniej metody zawsze dostosowuje się do przyczyny problemu oraz osobistych preferencji pacjenta.

Redukcja uśmiechu dziąsłowego wymaga przede wszystkim prawidłowej diagnostyki pacjenta. Konieczne jest:

  • przeprowadzenie wywiadu lekarskiego,
  • ocenienie symetrii twarzy,
  • wykonanie badania wewnątrzustnego w celu kontroli kondycji zębów i dziąseł oraz zdiagnozowania ew. zaburzeń ortodontycznych,
  • wykonanie zdjęcia RTG.

Wówczas lekarz może dokonać wyboru odpowiedniej metody leczenia gummy smile.

Jednym z najpopularniejszych sposobów na pozbycie się uśmiechu dziąsłowego jest wydłużanie koron klinicznych zębów. Zabieg ten polega na podniesieniu linii dziąsła i tym samym na odsłonięciu części zębów, które są pod nią ukryte. Odsłonięte korony uzupełniane są licówkami. Inną metodą jest podcięcie wędzidełka górnej wargi, co prowadzi do opadnięcia wargi podczas uśmiechu. W niektórych przypadkach lekarze zalecają także ekstruzję zębów przy pomocy leczenia ortodontycznego, którego celem jest przesunięcie zębów do odpowiedniej pozycji, co ma wpływ na zmniejszenie wysokości dziąseł.

Ceny leczenia uśmiechu dziąsłowego zależą od bardzo wielu czynników. Jednym z najważniejszych jest oczywiście metoda usuwania gummy smile, ale nie tylko. Duże znaczenie ma także czas leczenia czy lokalizacja gabinetu stomatologicznego. Ceny korekty uśmiechu dziąsłowego będą bowiem różne dla Białegostoku, Warszawy, Łodzi, Krakowa czy Bydgoszczy.

Botoks na dziąsłowy uśmiech– skuteczne leczenie toksyną botulinową

To jednak nie wszystkie metody na leczenie gummy smile, ponieważ medycyna estetyczna oferuje jedno z najskuteczniejszych, a zarazem najbezpieczniejszych rozwiązań, jakim jest botoks. Sprawdza się on wówczas, gdy za nadmierną ekspozycję dziąseł odpowiadają nadreaktywne mięśnie. Toksyna botulinowa blokuje przewodnictwo nerwowo-mięśniowe, a konsekwencją tego zabiegu jest rozluźnienie mięśni, które następuje po kilku lub kilkunastu dniach od ostrzykiwania botoksem. Należy mieć na uwadze to, że zabieg ten nie jest trwały. By utrzymać jego efekty, trzeba go regularnie powtarzać (co około 6 miesięcy).

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak zlikwidować uśmiech dziąsłowy przy użyciu toksyny botulinowej i ile kosztują zabiegi z zakresu medycyny estetycznej w Białymstoku, skontaktuj się z naszym Gabinetem.